DWA REKORDY POLSKI MATEUSZA ZAWADY
I BRĄZOWY MEDAL MAGDALENY BARANOWSKIEJ

Doskonałą formę zaprezentowali pływacy SOLEX-u Lębork w Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów w Pływaniu, które odbyły się w dniach 21-24 maja 2009 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na 50-metrowej pływalni w Ostrowcu o minima na mistrzostwa Świata seniorów w Rzymie i mistrzostwa Europy juniorów w Pradze rywalizowało 550 uczestników. Kryterium wyznaczone przez Polski Związek Pływacki osiągnęła dwójka lęborskich juniorów Magdalena Baranowska i Mateusz Zawada kwalifikując się do składu reprezentacji Polski na zbliżające się mistrzostwa Europy juniorów, które odbędą się w dniach 8-12 lipca 2009 roku w Pradze.

Magdalena Baranowska minimum (0:26,49) uzyskała w wyścigu na dystansie 50 m stylem dowolnym zajmując 4 miejsce i osiągając w czwartkowym finale wynik 0:26,44. W niedzielę Magda zdobyła brązowy medal na 100 m stylem dowolnym w czasie 0:57,49. Piąte miejsce wśród seniorek zdobyła również na 100 m stylem motylkowym w czasie 1:02,63.

Dużą motywację do startu w mistrzostwach Europy juniorów w Pradze miał podczas mistrzostw Mateusz Zawada, który w sobotnich eliminacjach na 100 m stylem motylkowym ustanowił nowy rekord Polski juniorów 17-letnich osiągając rezultat 0:54,48. Poprzedni rekord należał do Rafała Szukały i wynosił 0:54,80. Osiągnięty wynik był lepszy od minimum (0:54,64). W popołudniowym finale na 100 m stylem motylkowym zajął 7 miejsce z czasem 0:54,61. W niedzielę w eliminacjach Mateusz pływał jak wodolot i ustanowił drugi rekord Polski juniorów 17-letnich na 50 m stylem motylkowym w czasie 0:24,59 był to trzeci wynik eliminacji. Osiągnięty rezultat był również lepszy od wyznaczonego minimum na mistrzostwa Europy juniorów (minimum 0:24,93). W wyścigu finałowym zajął 7 miejsce osiągając rezultat 0:24,76.

Wysoką formę potwierdzały również 16-letnie juniorki Agata Panek i Agnieszka Małecka, które w rywalizacji z seniorkami startowały w finałach B. Agata Panek zajęła 10 miejsce na 200 m stylem motylkowym (2:22,56) i 11 miejsce na 100 m stylem motylkowym (1:04,57). Agnieszka Małecka zajęła 11 miejsce na 200 m stylem grzbietowym (2:24,02) i 14 miejsce na 100 m stylem grzbietowym (1:06,96).

Sztafeta dziewcząt: Agnieszka Małecka, Aleksandra Pelowska, Agata Panek i Magdalena Baranowska płynąc na dystansie cztery razy sto metrów stylem zmiennym zajęły dziewiąte miejsce w kraju wśród seniorów osiągając czas 4.30.33 s.

Po mistrzostwach trener SOLEX-u Dariusz Gromulski skomentował „Plan został zrealizowany, Baranowska i Zawada jadą do Pragi. Cieszą mnie nowe rekordy Polski Mateusza Zawady i medal w seniorskiej imprezie juniorki Magdy Baranowskiej. Nowe rekordy życiowe 16-letnich juniorek Agaty Panek i Agnieszki Małeckiej potwierdzają, że warto pracować i można walczyć o czołowe miejsca w kraju z seniorkami.”

Mateusz Zawada - nowy rekordzista Polski na dystansach 50 i 100 m stylem motylkowym

w kategorii juniorów 17-letnich.

Magdalena Baranowska z brązowym medalem zdobytym na 100 m stylem dowolnym.

Pływacy SOLEX-u Lębork z trenerem Dariuszem Gromulskim na pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów w Pływaniu.

W niebieskim czepku Mateusz Zawada podczas startu na dystansie 50 m stylem motylkowym.