Udany sezon pływaków SOLEX-u Lębork

Zakończył się sezon letnich startów pływaków UKS 1 SOLEX Lębork. Aktualnie zawodnicy odpoczywają i korzystają z zasłużonych wakacji. Jest to doskonała okazja do podsumowania występów w sezonie zimowym i letnim w zawodach mistrzowskich.

W 2010 roku wychowankowie trenera Dariusza Gromulskiego w Mistrzostwach Polski w Pływaniu zdobyli łącznie 22 medale (9 złotych, 4 srebrne, 9 brązowych).

W drugiej połowie lipca br. Mateusz Zawada osiągnął największy sukces siedmioletniej działalności Sekcji Pływackiej SOLEX zdobywając w Helsinkach srebrny medal w Mistrzostwach Europy Juniorów. Drugie miejsce w Europie wywalczył na dystansie 50 m stylem grzbietowym w znakomitym czasie 0:26,14. Mateusz jest również liderem rankingu zdobytych medali w Mistrzostwach Polski przez lęborskich zawodników. Zdobył ich w br. aż dziewięć (6 złotych i 3 brązowe). W sezonie zimowym tytuły Mistrza Polski w kategorii juniorów wywalczył na dystansach 50, 100 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem zmiennym. W sezonie letnim złote krążki przywiózł z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży za 50 i 100 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem grzbietowym.

W br. na szerokie wody wypłynęła 13-letnia Magdalena Wójcik, która zdobyła 4 medale (2 złote i 2 brązowe) w Mistrzostwach Polski Młodzików w Ostrowcu Świętokrzyskim i Gorzowie. Magdalena jest aktualną mistrzynią kraju wśród młodziczek na dystansach 100 i 200 m stylem dowolnym.

Jej starsza koleżanka 17-letnia Magdalena Baranowska w konkurencjach indywidualnych zdobyła 4 krążki - 1 złoty i 3 srebrne oraz 1 brązowy w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Baranowska złoty medal zdobyła w Zimowych Mistrzostwach Polski na dystansie 50 m stylem motylkowym.

Doskonałe występy w 2010 roku miała również 15-letnia Anna Mikołajczak. Zdobyła ona 3 medale (1 srebrny, 2 brązowe). Z Zimowych Mistrzostw Polski z Katowic przywiozła brąz za 400 m stylem zmiennym, a w Letnich Mistrzostwach w Oświęcimiu wywalczyła srebro na 200 m stylem motylkowym i brąz na 400 m stylem zmiennym.

14-letni Piotr Renusz powiększył kolekcję medalową pływaków SOLEX-u zdobywając brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych 14-letnich w Dębicy. Trzecie miejsce zajął na dystansie 100 m stylem motylkowym ustanawiając nowy rekord okręgu pomorskiego wynikiem 1:00,99.

Kolekcję zdobytych medali zamyka sztafeta dziewcząt 4x100 m stylem zmiennym, która w Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorek 17-letnich zdobyła brązowy krążek. Sztafeta dziewcząt płynęła w składzie Agnieszka Małecka, Aleksandra Pelowska, Agata Panek, Magdalena Baranowska.

Jest to kolejny bardzo udany rok, owocny w medale i sukcesy sportowe pływaków SOLEX-u Lębork. Sekcja Pływacka SOLEX powstała w kwietniu 2003 roku. Po siedmiu latach funkcjonowania pływania w Lęborku pływacy SOLEX-u w Mistrzostwach Polski w Pływaniu zdobyli łącznie 106 medali (33 złote, 40 srebrnych i 33 brązowe). Jest to wielka satysfakcja zawodników i trenera z wykonanej pracy – skomentował szkoleniowiec Dariusz Gromulski.