Ogólnopolskie Zawody o Puchar Burmistrza
Rekordowe wyczyny

Magdalena Baranowska ma pływacki talent i to dowiodła po raz kolejny w lęborskich zawodach. Jej wzorem jest Otylia Jędrzejczak. Może lęborczanka pójdzie w ślady polskiej medalistki olimpijskiej.
Fot. Archiwum klubowe

Na pływalni Rafa w Lęborku rywalizowało 217 adeptów pływania z 13 klubów. W Ogólnopolskich Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Lęborka dominowali reprezentanci miejscowego Soleksu.

Pływanie jest coraz popularniejsze w Lęborku. Baza w tamtejszym Centrum Sportu i Rekreacji jest zachęcająca do uprawiania tej dyscypliny. Lęborscy sympatycy sportu chętnie przychodzą na pływackie zawody. Młodzi lęborczanie odnoszą już sukcesy. To daje też satysfakcję i jest doskonałym bodźcem do dalszej pracy szkoleniowej. Dobre wyniki są zasługą szkoleniowca Dariusza Gromulskiego oraz osób, które pomagają mu w pracach organizacyjnych. W sobotę lęborscy pływacy (dotyczy: dziewcząt i chłopców) potwierdzili wielką klasę. Niektórzy mają już w swoim dorobku nawet medale z imprez rangi mistrzowskiej. Poza gospodarzami w Ogólnopolskich Zawodach o Puchar Burmistrza Lęborka startowali jeszcze przedstawiciele takich miast jak: Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Koszalin, Słupsk, Stargard Szczeciński i Kwidzyn. W klasyfikacji medalowej bezsprzecznie triumfowała ekipa Soleksu Lębork, która zdobyła 43 medale (19 złotych, 12 srebrnych, 12 brązowych). Druga lokata przypadła Samborowi Tczew - 9 medali (7 złotych, 2 brązowe), a trzecia - Zniczowi Koszalin - 16 (5, 3, 8). Daleko, bo na dziewiątym miejscu był słupski Skalar, który zdobył tylko jeden srebrny medal (13-letnia Aleksandra Szkudniewska w wyścigu na 50 m stylem motylkowym - 34,56 s).
Lęborczanie ustanowili 8 rekordów okręgu gdańskiego (wśród jedenastolatków Magdalena Baranowska na 50 m i 100 m stylem dowolnym - 29,33 s i 1.05,05 min oraz na 100 m stylem zmiennym - 1.15,56 min i Paweł Szeląg na 50 m stylem motylkowym - 33,82 s oraz w stawce dwunastolatków Mateusz Zawada na 50 m stylem grzbietowym - 32,20 s, na 100 m stylem motylkowym - 1.11,23 min, na 100 m i na 200 m stylem zmiennym - 1.10,12 min i 2.30,53 min.
Prowadzona była klasyfikacja na najlepszego pływaka i na najlepszą pływaczkę w poszczególnych rocznikach. Oto triumfatorzy - dziewczęta: 1994 - Barbara Raczkowska (Solex), 1993 - M. Baranowska, 1992 - Katarzyna Belczewska (Sambor), 1991 - Magdalena Barańska (Solex); chłopcy: 1994 - Jakub Miłosz (Solex), 1993 - Michał Kotkowicz (Znicz) - zawodnik ten poprawił dwa rekordy w koszalińskim okręgu na 100 m stylem grzbietowym - 1.13,07 min (poprzedni rekord był już z "brodą” i miał 32 lata) i na 200 m stylem zmiennym - 2.45,52 min (stary wyczyn rekordowy utrzymał się przez 19 lat), 1992 - M. Zawada, 1991 - Radosław Machniewicz (Sambor).
Wspaniałą oprawę imprezy zapewniła Firma Bulinex z Lęborka, która ufundowała nagrody dla wszystkich najlepszych uczestników i uczestniczek. Osobne słowa uznania należą się Wojciechowi Krupskiemu, który uatrakcyjnił widowiskowość zawodów doskonałymi efektami świetlnymi w trakcie wyścigów i podczas dekoracji.
- Jestem zadowolony z tej rywalizacji - stwierdził Dariusz Gromulski, twórca sukcesów sekcji pływackiej Soleksu. - Pływaczki i pływacy z Lęborka czynią postępy i to mnie satysfakcjonuje, a tym samym dopinguje do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Organizacja zawodów była na wysokim poziomie. Dziękuję wszystkim osobom, które do tego się przyczyniły, mimo że było to w okresie przedświątecznym.

(fen)